Načítava sa

Type to search

Moderátorka Veronika Cifrová Ostrihoňová upozorňuje na sklerodermiu. Najskôr z nej tvrdne koža a neskôr aj vnútorné orgány.

REDAKCIA
Zdieľať

29. jún sa môže zdať deň ako každý iný. Čo však málokto vie je, že na tento dátum pripadá Svetový deň povedomia o sklerodermii. Ide o závažné, autoimunitné ochorenie, ktoré postihuje kožu a viaceré orgány od pľúc, srdca, obličiek. Toto ochorenie, ktoré je síce nevyliečiteľné ale za to liečiteľné, môže v prípade, že nie je správne podchytené významne znižovať kvalitu života pacientov. Kedy sa prejavujú prvé príznaky?

Jedným z prvých príznakov je diskolorácia článkov prstov, ktorá sa na začiatku môže javiť ako „alergia na chlad“. „Pri prvom príznaku modrenia a belenia prstov rúk treba vyhľadať lekára. Prvým kontaktom je praktický lekár, ktorý by mal pacienta poslať k príslušnému špecialistovi. Niekedy je to cievny lekár, ktorý by pri tom diagnostickom postupe nemal zabúdať na toto ochorenie a čo najskôr vyhľadať aj reumatológa a urobiť komplexné reumatologické vyšetrenie,“ vysvetľuje MUDr. Alena Tuchyňová, PHD., MBA z Národného ústavu reumatologických chorôb. Práve na tento príznak má poukázať kampaň #nanechtemalovane, do ktorej sa zapojila aj moderátorka Veronika Cifrová Ostrihoňová, ktorá na toto ochorenie poukazuje aj na svojom Instagramovom profile.

View this post on Instagram

Pekný pondelok! Prosím zaostriť na moje nechty. Nie, nie preto, že je malý sviatok, že sú konečne upravené, ale preto, že som sa zapojila do kampane #nanechtemalovane . Jej cieľom je zvýšiť povedomie o sklerodermii alebo systémovej skleróze. Je to vzácne, závažné autoimunitné ochorenie, ktoré je liečiteľné, no nie vyliečiteľné. Neexistuje naň ani univerzálne liečivo. Najskôr z neho tvrdne koža a neskôr aj vnútorné orgány. Jedným z prvých príznakov sklerodermie je sfarbenie nechtov, podobne ako pri alergii na chlad. Okrem toho postihuje výrazne viac žien ako mužov, väčšina z nich je vo veku od tridsať do päťdesiat rokov. Áno, to je bohužiaľ už aj moje vekové rozhranie! Aj preto kampaň upozorňuje na nechty. Ak by ste sa chceli zapojiť, jednoducho zdieľajte fotku s namaľovanými nechtami a hashtagom #nanechtemalovane a možno niekoho vo svojom okolí inšpirujete k návšteve lekára a teda pomožete k včasnej diagnostike sklerodermie, ktorá je kľúčová. Ani páni sa toho nemusia báť, jeden červený necht pre dobrú vec predsa ešte nikomu neuškodil😉 . . . #nanechtemalovane #sklerodermia #disease #autoimmune #nails #pic #health #monday #reason

A post shared by Veronika Cifrová Ostrihoňová (@veronikaostrihonova) on

 

Cieľom kampane je zvyšovať povedomie ochorení sklerodermia. Kampaň vzniká v spolupráci spoločnosti Boehringer Ingelheim s pacientskou organizáciou Nádej pre pľúca, ktorá sa dlhodobo venuje pacientom s týmto ochorením. Sklerodermia, sprevádzaná tvrdnutím kože, postihuje ženy trikrát častejšie, než mužov. Odhaduje sa, že 80% postihnutých jednotlivcov sú ženy vo veku od 30 do 50 rokov. Práve preto #nanechtemalovane poukazuje na ochorenie niečím typicky ženským, ako sú nalakované nechty. Zdieľaním fotky nalakovaných nechtov na sociálnych sieťach s použitím hashtagu (označenia) #nanechtemalovane podporíte povedomie o tejto chorobe. Aj takýto drobný podnet, ako farebná kampaň, má potenciál zmeniť život iných k lepšiemu.

SKLERODERMIA DISKRIMINUJE MUŽOV. POSTIHUJE VIAC ŽIEN.

Sklerodermia, sprevádzaná tvrdnutím kože, postihuje ženy trikrát častejšie, než mužov. Odhaduje sa, že 80% postihnutých jednotlivcov sú ženy vo veku od 30 do 50 rokov. Lenže nie je to pravidlom. Rozvinúť sa môže v každom veku. Presný mechanizmus vzniku a príčiny ochorenia však stále nie je objasnený. Práve preto na ňu doposiaľ nemáme ani účinnú liečbu. Výskumníci ale naznačujú, že niektorí ľudia sú na ochorenie náchylnejší. Ide o tých, ktorí sú naň geneticky predisponovaní. Ak má váš príbuzný prvého stupňa (rodič alebo súrodenec) sklerodermiu, máte 13x vyššiu šancu, že sa rozvinie aj u vás, na rozdiel od zvyšku populácie.

Vo všeobecnosti je výskyt systémovej sklerodermie bežnejší medzi jednotlivcami, ktorých rodinní príslušníci majú aj iné autoimunitné ochorenia (napr. lupus), ale vo väčšine prípadov nie sú sklerodermiou ovplyvnení žiadni ďalší členovia rodiny daného pacienta. Preto sa nedá presne povedať, že by sklerodermia bola dedičným ochorením, no vieme, že prítomnosť určitých skupín génov spôsobuje istú náchylnosť na vývoj choroby. Mať však iba gény na vytvorenie sklerodermie nestačí. Podozrivými spúšťačmi sú aj externé vplyvy ako napr. prekonanie vírusovej infekcie (cytomegolovírus alebo parvovírus B19), dlhodobé vystavovanie sa chemikáliám a toxínom, konkrétnejšie organickým rozpúšťadlám, vinylchlordu alebo prachu solí kremičitanov (pri práci s pieskom alebo ťažbe uhlia). Medzi chemikálie si dovolíme zaradiť aj isté drogy a lieky. Výstraha smeruje k užívateľom kokaínu, blemycínu alebo pentazocínu. Na chytenie tohto zlodeja pohody pod kontrolu je potrebné zabezpečiť iba dve veci. Včasnú diagnostiku a pravidelné lekárske kontroly.

Zdroje pri písaní článku:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK537335/
https://www.scleroderma.org/
https://www.sruk.co.uk/ https://consults.blogs.nytimes.com/2010/07/30/expert-answers-about-scleroderma/?searchResultPosition=4 https://www.nytimes.com/2016/12/05/well/live/cold-hands-may-signal-raynauds-phenomenon.html?searchResultPosition=2

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *