Načítava sa

Type to search

10 zaujímavých miest, ktoré sa oplatí vidieť

REDAKCIA
Zdieľať

Prechádzky prírodou sú ideálnym spôsobom, ako relaxovať. Teraz na jeseň majú navyše svoje čaro, tým, že je všetko navôkol pestrofarebné. Ak by ste počas takej prechádzky radi našli aj zaujímavé, možno menej známe miesta Slovenska, inšpirujte sa našimi tipmi.

1. Miléniový kríž

Najväčší kríž na Slovensku sa nachádza pri obci Rybky v Senickom okrese. Miléniový kríž s výškou 27 metrov a rozpätím ramien 9 metrov bol postavený pri príležitosti 2000. výročia narodenia Ježiša Krista. V jeho strede sa nachádza reliéf s piatimi rôznymi holubicami, ktoré symbolizujú päť svetadielov. Spodná časť kríža je rozšírená a slúži ako malá kaplnka. Ku krížu vedie cesta zložená zo 14 malých krížov, ktoré predstavujú zastavenia Krížovej cesty.

2. Kostol sv. Margity Antiochijskej

V tesnej blízkosti moravských hraníc pri obci Kopčany v Skalickom okrese stojí jedna z najvzácnejších kultúrno-historických pamiatok Slovenska – Kostol sv. Margity Antiochijskej z 9. storočia. Pamiatka pochádza ešte z čias Veľkej Moravy.

3. Drážovský kostolík

Keď sme už pri kostolíkoch, veľmi obľúbeným fotografickým miestom je stredoveký kostolík v Dražovciach pri Nitre. Románsky kostolík patrí medzi najstaršie kostoly na Slovensku. Komu nestačí prechádzka ku kostolíku, môže sa vybrať po zelenej turistickej značke smerom na Zobor.

View this post on Instagram

Nevieš kam na krátky výlet z Bratislavy? Ak už máš Malé Karpaty prechodené krížom krážom, skús zbehnúť do Nitry. V časti Dražovce odparkuj a hor sa k románskemu kostolíku. Prechádzka je krátka a vhodná aj pre deti, preto ak nechceš stretnúť veľa ľudí, dojdi sem ráno. Ak sa ti prechádzka málila, od kostolíka sa po zelenej turistickej trase vyber na Zobor. Týmto smerom skoro nikto nechodí a až po Tri duby budeš hádam aj sám. Cestou nájdeš miesta na opekanie a výhľady na Nitriansky hrad. Zo Zobora už máš mesto ako na dlani, zato aj viac ľudí. Smerom naspäť som zvolila modrú cestu. Na začiatku je síce viac ľudí, akonáhle však prejdeš Liečebný ústav, si opäť sám až späť po Dražovce. 👣👣👣 One hour car drive will take you from Bratislava to the charming town Nitra. Here you can visit the castle, stroll around the center or head to the outskirts to this little romanian church. From there you can head further on a hike to Zobor hill, where you will enjoy views of the whole city. #nitra #mestonitra #nitrianskykraj #zapadneslovensko #drazovce #drazovskykostolik #vyletzbratislavy #minveciviczazitku #jecozazit #milujemehory #vyletslovenskom #slovenskonafotke #goodideaslovakia #slovakiamountains #praveslovenske #thisisslovakia #cestajecil #letsgohiking #slovenskojekrasne #spoznavamslovensko #krasyslovenska #turistikanaslovensku #cestujemczsk #wheretogoslovakia #kouseksnu #adventouraslovakia #kudyznudy #slovaktrails #mutimerrejarsz #dobrodruznecesty

A post shared by Timea * doma(NE)sed * Travel (@timea_fiedler) on

 

4. Pustý hrad, Zvolen

Neďaleko Zvolena, na vrchu vypínajúcom sa nad sútokom Hrona a Slatiny sa rozprestierajú zvyšky Pustého hradu. Hrad patrí podľa mnohých autorov k najväčším na svete. Jeho pôvod siaha do 12. storočia a zároveň je archeologickým náleziskom množstva predmetov rôznych kultúr z doby bronzovej. Skladá sa z dvoch častí – horného a dolného a vedie k nemu náučný chodník z mesta Zvolen.

5. Lom Nezbudská Lúčka

V katastri obce Varín pri Nezbudskej Lúčke sa nachádza asfaltové jazero. Zatopením opusteného asfaltového lomu (jediný lom na ťažbu prírodného asfaltu v Európe) vzniklo tyrkysovo sfarbené jazierko. Prírodný asfalt je možno vidieť skôr počas letných mesiacov, kedy vyteká z horniny na juhozápadnej strane lomu. Je to zaujímavé miesto na oddych a prechádzky.

5 tipov na výlety po strednom Slovensku

6. Park tmavej oblohy Poloniny

Ak chcete pozorovať vyše 2000 hviezd voľným okom bez špeciálnej výbavy, vyberte sa do Národného parku Poloniny neďaleko Sniny. Nachádza sa tu Park tmavej oblohy, ktorý sa považuje za najtmavšie miesto na Slovensku.

7. Lesopark Berek, Nové Zámky

Pri Nových Zámkoch nájdete oázu pokoja v lesoparku Berek. Môžte sa vydať po náučnom chodníku alebo sa len tak nechať viesť prírodou. Nachádza sa tu niekoľko chránených stromov, striedajú sa tu lesné aj asfaltové chodníčky.

8. Drienčany, pôsobisko Pavla Dobšinského

Návrat do detských čias nájdete určite v obci Drienčany, ktorá bola pôsobiskom Pavla Dobšinského. V obci sa nachádza niekoľko rozprávkových atrakcií. Na vrchu nad obcou sa nachádzajú originálne slnečné hodiny. V budove pamätnej fary je zriadené Múzeum slovenskej rozprávky.

View this post on Instagram

🇸🇰 Prekvapilo vás nejaké novoobjavené miesto? Či už milo alebo nemilo? Pre mňa boli takým miestom Drienčany. Taká mini dedinka, ale koľko prekvapení skrýva..hlavne pre deti. Okrem slnečných hodín s rozprávkovymi postavičkami sme tam objavili aj drevený labyrint s rozprávkovými hádankami a krasnu oddychovú zónu pre turistov. Inak tie drevené sochy z rozprávok sú umiestnené kade-tade po celej dedine. Davam 5⭐ z 5 domácim, za tieto počiny. 👌 🇬🇧 Which new place have surprised you? For me it is Drienčany, little willage with lot of wooden fairy tales characters, stone sundial, wooden labyrinth with fairy tale riddles inside or nice rest area for tourists. Good job! #pavoldobsinsky #driencany #juzneslovensko #rimavskasobota #carovneslovensko #slovenskonafotke #dnescestujem #cestujemesdermi #labyrinth #potulkyslovenskom #potulkysdetmi #vyletysdetmi #familytrip #slovensko #slovenskovsrdci #rozpravkoveslovensko #cestujsdetmi #tipfortrip #naturephotography #interestingwillage #interestingplaces #fairytales #slovakfolk #slovakfairytales #slavicfairytales

A post shared by travel-fun in caravan (@katarinaducar) on

9. Vodný mlyn v Kolárove

Vodný mlyn v Kolárove je posledným plávajúcim mlynom na Slovensku. K tejto národnej kultúrnej pamiatke vedie originálny celodrevený most so zastrešením s dĺžkou 86 metrov. V areáli mlyna sa nachádza skanzen ľudovej kultúry a Múzeum vodného mlynárstva.

View this post on Instagram

Vieš kde sa nachádza najdlhší krytý celodrevený most v Európe? Ak si si tipol Slovensko, máš ty pravdu. Nájdeš ho kúsok od Komárna na Malom Dunaji v Kolárove. Hneď pri moste je aj replika plávajúceho dreveného mlyna, ktorý funguje ako múzeum. Vstup je možný každú celú hodinu za 3 Eurá, do samotného areálu máš však vstup zadarmo. Nájdeš tu skanzen ľudovej kultúry, rozsiahly areál s domácimi zvieratami a veľké množstvo lavičiek na posedenie. Najlepšie je sem dojsť bicyklom po hrádzi z Komárna. Ak na auto nedáš dopustiť, zaparkuj na Mostovej ulici. Vstup na most je bezbariérový. 🚲🌉🛴 Autorka: @timea_fiedler . . #vylety_po_slovensku #vyletyposlovensku #ig_slovakia #svk #vodnymlyn #vodnymlynkolarovo #kolarovo #komarno #visitkomarno #vyletzbratislavy #nitrianskykraj #zapadneslovensko #beautifulslovakia #pureslovakia #exploreslovakia #slowakei #shot_europe #slovakgramers #estaes_europe #slovenskonafotke #cestujemeczsk #vas_svet #ikoktejlcz #cestolidi #fotkukazdejden #vyletzafotkou #carovneslovensko #takeslovenske

A post shared by #vylety_po_slovensku (@vylety_po_slovensku) on

10. Havránok, Liptovská Mara

Archeoskanzen Havránok je prvým slovenským archeologickým parkom pod holým nebom. Nachádza sa na brehu Liptovskej Mary. Je to miesto, ktoré svedčí o prítomnosti keltského obyvateľstva.

View this post on Instagram

▪️ ⚔️▪️

A post shared by 〽️.Nike (@michal.nike) on

Máte aj vy vo svojom okolí nejakú raritu alebo zaujímavé miesto? Podeľte sa s nami s vašimi tipmi.

Tags:

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *